Királyi legendák és mondák nyomában, Erdélyben
(Határtalanul! HAT-16-01-0290)
2017.05.08 – 05.12. között a Határtalanul! program keretében Erdélybe kirándult a Neumann Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium 7K osztálya. Hétfőn korán reggel vágott neki az útnak a csapat, hogy Szent László királyról, a Hunyadiakról, Bethlenről és az erdélyi magyar történelem más nagyjairól több ismeretet szerezzenek.
Dr. Löveiné Hadnagy Katalin beszámolója:
Utunk során nem csak várakat, történelmi helyszíneket, mondákat, legendákat ismertünk meg, hanem az erdélyi magyarok vendégszeretetét is. Szállásaink magyar családoknál voltak, így a velük való beszélgetés során halhattunk szokásaikról, az itteni székelyek életéről. Három magyar nyelvű iskolában is jártunk (Csernakeresztúr, Nagyenyed, Kolozsvár), ahol a diákéletről tájékozódhattunk. A kirándulás során szerzett benyomások, élmények diákokban és felnőttekben egyaránt erősítették a magyarság összetartozásának érzését, nemzettudatunkat.
Erdélyi utazásunk során először Aradot kerestük fel, ahol megemlékeztünk az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc hőseiről. „Meghódítottuk” a Maros völgyében magasodó Solymos várát, idegenvezetőnktől hallhattunk a középkori várak építéséről és a helyhez kötődő legendákról. A Hunyad megyei Csernakeresztúron – első szálláshelyünkön – megismertük a falu történetét, az itt élő magyarság múltját.
Második nap a helyi iskolát felkeresve rövid műsorral kedveskedtünk a diákoknak, majd átadtuk az Egerből ajándékba hozott magyar nyelvű tankönyveket és tanulási segédanyagokat. Eljutottunk Vajdahunyadra, a Hunyadiak ősi gótikus várkastélyába is, ahol nemcsak a vár termeit néztük meg, hanem a várhoz kötődő rejtélyekről, legendákról is tudomást szereztünk. Délután felmentünk „magos Déva várába”, ahonnan fantasztikus kilátás nyílt a városra, a Maros völgyére. A híres birtokosokon kívül a vár építésének legendáját, Kőmíves Kelemenné balladáját is felidéztük. Este az erdélyi magyarok vendégszeretetét élveztük. Harmadik nap továbbutaztunk a Kolozs megyei Magyarlónára, a következő szálláshelyünkre. Útközben először a gazdag történelmi múlttal rendelkező fejedelmi székhelyet, Gyulafehérvárt látogattuk meg, az érseki székesegyházban többek között felkerestük Hunyadi János sírját. Nagyenyeden a Bethlen Gábor Kollégiumba mentünk, ahol nemcsak híres egykori diákokkal „ismerkedtünk, hanem az iskolájukat bemutató vendéglátó diákokkal egy barátságos mérkőzést is játszottunk. Ezen a szerdai napon még eljutottunk Erdély egyik legszebb településére, Torockóra is, ahol megnéztük az Europa Nostra díjas fehér házsorokat, a helyi tájházban hallottunk az itteni vasércbányászatról, népművészetről és gyönyörködtünk az 1128 m magas Székelykő sziklatömbjében. A negyedik napi programunkat a Tordai sóbányában kezdtük. Itt ízelítőt kaptunk a hajdani sóbányászatról, megtapasztalhattuk a bánya kedvező mikroklímáját. A sok lépcsőzés után a diákok játszhattak, illetve a csónakázhattak a földalatti sós tavon. A szép, napos időben kirándultunk a Tordai-hasadékban. A hatalmas mészkősziklák között, a Hesdát-patak völgyében járva Szent Lászlóhoz fűződő történetekről mesélt az idegenvezető. Szent László „pénzét” keresve nem arannyal, hanem tudással gazdagodtunk. A Szamos parti Kolozsvárhoz közeledve a felnőttek dudorászni kezdték Kálmán Imre Marica grófnő operettjének dallamait is, és leszállva a buszról a látottak csak megerősítették: valóban szép város Kolozsvár. A gyorsan fejlődő népes településen először a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban vártak minket. A nagy múltú iskoláról bemutató filmet, illetve az intézmény értékes természettudományi gyűjteményét tekintettük meg.
Felkerestük a Házsongárdi temetőt is, híres magyarok sírját, kik itt nyugszanak. Majd megnéztük a Szent Mihály templomot és az előtt álló, Fadrusz János alkotta Hunyadi Mátyás szobrot. Hallottunk a szoborkészítés részleteiről, a Mátyást körülvevő alakokról. Elsétáltunk Mátyás szülőházához is. Felidéztünk a nagy királyról szóló történeteket, és megtudtuk miért kincses város Kolozsvár. Visszatérve a szálláshelyünkre, Magyarlónára vacsora előtt a fiúk még a helyiekkel egy jót fociztak, a többiek szurkoltak. Az utolsó nap reggelén megköszöntük a helyi családok vendégszeretetét, és hazafelé indultunk. Kőrösfő után Kalotaszentkirályon időztünk, ahol a vidék népművészetét ismerhettük meg. Továbbhaladva Erdély történelmi kapujában, Királyhágón gyönyörködtünk a kilátásban. Utolsó állomásunk a Sebes-Körös partján Nagyvárad, Bihar megye székhelye volt. A városközpontban sétálva nemcsak számos szecessziós épületet láthattunk, hanem a Szent Lászlóhoz fűződő legendákról, Ady Endre itteni életéről is sokat megtudtunk idegenvezetőnktől. A „Pece-parti Párizs” után Ártándnál átléptük a határt, és kora estére érkeztünk Egerbe.
Az erdélyi kirándulásunk során sokfelé jártunk, számos várat, híres embert, történetet megismertünk. A diákok a látottakból és halottakból nagyon sokat elsajátítottak, ugyanis csoportokat alakítva mindennap kvízjátékon bizonyítottak. A legjobb megfejtők pedig mindig jutalomban részesültek. A sikeres, élményekben gazdag utazásunkhoz hozzájárult a diákok jó hangulata, összetartása, Kocsis Andor idegenvezetése, és természetesen a kísérő kollégák segítőkész munkája.
A programot a Határtalanul! HAT-16-01-0290 pályázat 1 126 029 forinttal támogatta.